2024-05-08

Mikroorganizmy w odżywianiu roślin i ich rola

Czy wiesz, jak mikroorganizmy mogą wspierać zdrowie Twoich roślin i poprawiać żyzność gleby? Zastanawiałeś się kiedyś, jak naturalne procesy mogą zastąpić chemiczne nawozy? Odkryj tajemnice mikroorganizmów – niewidocznych, ale potężnych sprzymierzeńców w rolnictwie, które przynoszą rewolucję w odżywianiu roślin i zarządzaniu glebą.

Mikroorganizmy w odżywianiu roślin i ich rola

Mikroorganizmy – mali, ale potężni sprzymierzeńcy w odżywianiu roślin

Mikroorganizmy, choć niewidoczne gołym okiem, odgrywają kluczową rolę w uprawie roślin. Te niepozorne organizmy wpływają na żyzność gleby, produktywność roślin, a nawet ograniczają rozwój patogenów. Poznaj ich znaczenie w odżywianiu roślin i korzyści z ich wykorzystania!

Mikroorganizmy w służbie roślin

W środowisku rolnym mikroorganizmy pełnią rolę „recyklerów”, rozkładając martwą materię organiczną (np. resztki pożniwne, obornik) i uwalniając z niej cenne składniki mineralne. Dzięki temu dostępne stają się makro- i mikroelementy niezbędne do prawidłowego wzrostu roślin.

Na szczególną uwagę zasługują bakterie diazotroficzne. Wiążą one azot atmosferyczny przekształcając go w formy dostępne dla roślin. W zależności od rodzaju bakterii, ten kluczowy składnik, będzie wzbogacał glebę lub będzie wiązany bezpośrednio w roślinie w postać użyteczną biologicznie.

Korzyści z bytowania mikroorganizmów

  • Odżywianie zgodne z naturą: zwiększają zdolność gleby do “magazynowania” składników pokarmowych i wody poprzez właściwe przemiany materii organicznej w próchnicę.
  • Wyższe i lepsze plony: poprawa biologicznej jakości gleby to ograniczenie jej zmęczenia oraz wyższe plony o lepszych parametrach takich jak np.  zawartość białka czy zaolejenie nasion.
  • Zdrowa gleba: Endofity bakteryjne wspomagają rozkład toksycznych związków w glebie, poprawiając jej jakość i strukturę.
  • Ekologiczne nawożenie: Mniejsze zapotrzebowanie na tradycyjne nawozy mineralne, co wpływa na poprawę opłacalności upraw. Są też idealne dla upraw ekologicznych.

Endofity – wyjątkowi sprzymierzeńcy w walce o żyzną glebę i zdrowe rośliny

Endofity bakteryjne to niezwykłe mikroorganizmy, które żyją wewnątrz tkanek roślinnych, nie wyrządzając im krzywdy. Wręcz przeciwnie – przynoszą szereg korzyści, m.in.:

  • Wspomagają odżywianie roślin: endofity wiążą azot atmosferyczny, udostępniając go roślinom w naturalny i ekologiczny sposób. Jest to szczególnie ważne w glebach ubogich w azot lub tam, gdzie stosowanie nawozów jest ograniczone.
  • Poprawiają zdrowotność roślin: przyspieszają adaptację roślin do niekorzystnych warunków, takich jak zasolone gleby, susza czy inny stres, wzmacniając ich odporność.
  • Wspomagają  rośliny w walce z patogenami i szkodnikami: działają jak naturalne biopestycydy.
  • Poprawiają jakość gleby: bakterie endofityczne pomagają rozkładać szkodliwe związki organiczne, oczyszczając glebę i czyniąc ją bardziej żyzną.
Mikroorganizmy w odżywianiu roślin i ich rola

Wpływ endofitów bakteryjnych na strukturę i jakość gleby

Endofity bakteryjne zasiedlające rośliny nie mają bezpośredniego kontaktu ze środowiskiem glebowym. Jednakże nie oznacza to, że nie wpływają na jakość i strukturę gleby. Szczególne znaczenie wykazują one w przypadku skażenia gleb toksycznymi substancjami. Rośliny pobierają je z gleby i za pomocą swoich enzymów przekształcają do form mniej toksycznych. Jednakże nie są one w stanie całkowicie ich uwstecznić do wody, dwutlenku węgla i pozostałości nie stanowiących zagrożenia. Tę funkcję w tkankach roślin pełnią właśnie endofity. To one rozkładają takie związki do bardzo prostych form.

Endofity wspomagają rozkład szkodliwych związków zawartych w glebie, które są również   pobierane przez rośliny. Dłuższe i regularne stosowanie endofitów pozwala na poprawę jakości i struktury gleby. Ponadto umożliwiają one uzyskanie dobrych plonów nawet tam, gdzie bez ich udziału byłoby to trudne.

Endofity – klucz do ekologicznych upraw

Ze względu na swoje właściwości, endofity stają się coraz ważniejszym narzędziem w rolnictwie ekologicznym. Mogą one zastąpić tradycyjne nawozy mineralne i chemiczne środki ochrony roślin, co pozwala na produkcję zdrowej żywności bez negatywnego wpływu na środowisko.

Jak endofity wpływają na dostępność składników odżywczych dla roślin?

Niektóre endofity to bakterie wiążące azot atmosferyczny. Dzięki nim możliwe jest zapewnienie podaży tego pierwiastka nawet tam, gdzie stosowanie tradycyjnych nawozów mineralnych czy nawet organicznych musi być ograniczone. Wiązanie azotu atmosferycznego przez bakterie endofityczne jest procesem całkowicie naturalnym, a zasymilowanego przez nie azotu nie wlicza się do puli azotu dostarczonego z nawozami. Dzięki temu bakterie wiążące azot umożliwiają nawet nawożenie ekologiczne upraw wymagających dużej podaży tego pierwiastka.

BlueN® – endofity bakteryjne dla roślin

Innowacyjny preparat BlueN® zawiera bakterie azotowe Methylobacterium symbioticum SB0023/3, które w odróżnieniu od innych grup bakterii wiążących azot, działają tam, gdzie w roślinie najsilniej zachodzą procesy metaboliczne, czyli w liściach. Po oprysku bakterie dostają się do liści, gdzie następuje wiązanie azotu. Uzyskana przez nie forma amonowa tego pierwiastka służy roślinom do syntezy aminokwasów i białek.

Bakterie te nie tworzą ścisłych symbioz. Dzięki temu mogą być stosowane w szerokiej gamie upraw, zarówno jednorocznych jak i wieloletnich.

®™ Znaki towarowe należące do Corteva Agriscience i jej podmiotów stowarzyszonych.
© 2025 Corteva
Wszelkie prawa zastrzeżone Chemirol 2025 Producent BlueN® Chemirol – dawkowanie, jak i kiedy stosować, opinie i gdzie kupić produkt

Poznaj BlueN®

Wypełnij formularz, skorzystaj z oferty.