2024-04-16
Zaktualizowany 2024-05-08
Alternatywa dla nawozów azotowych. Co zastosować?
Jak obniżyć koszty nawożenia azotem jest pytaniem, jakie zadaje sobie wielu rolników. Jest to pytanie jak najbardziej zasadne, ponieważ w ostatnich latach ceny nawozów zafundowały nam istotny rollercoaster. W szczególności dotyczyło to nawozów azotowych, których ceny wzrosły w ślad za rosnącymi cenami gazu ziemnego. Jednakże istnieją alternatywy, które mogą zastąpić nawozy tradycyjne i naturalne.
Spis treści
- Azot na nowo, czyli jak obniżyć koszty nawożenia azotem?
- Rewolucja w rolnictwie – wykorzystanie bakterii do wiązania azotu atmosferycznego
- Nawozy z natury, czyli bakterie azotowe jako alternatywa dla tradycyjnego nawożenia azotem
- Ekologiczne nawożenie azotem – prawdziwa moc natury potwierdzona badaniami
- BlueN®– nowoczesne podejście do efektywnego nawożenia azotem
Azot na nowo, czyli jak obniżyć koszty nawożenia azotem?
W celu obniżenia kosztów produkcji roślin warto zoptymalizować nawożenie azotem. Aby to osiągnąć, należy zacząć od optymalizacji dawek w zależności od zasobności pola w składniki mineralne i zapotrzebowania na nie roślin.
By nawożenie azotem roślin było efektywne, należy także ograniczyć straty tego pierwiastka wywołane spływem do wód gruntowych i powierzchniowych. W tym celu, by zapewnić podaż azotu przed dłuższy czas, warto sięgnąć po nawozy długo działające, które nie wymagają wstępnych przemian w glebie. Warto by były one otoczkowane lub wzbogacone inhibitorami hamującymi straty w wyniku powstawania lotnych tlenków azotu. Ponadto można sięgnąć po nawozy naturalne lub organiczne, które do uwolnienia składników mineralnych wymagają działania mikroorganizmów zawartych w glebie.
Dzięki powyższym działaniom można ograniczyć straty azotu w czasie nawożenia. Jednakże czasem może pojawić się pytanie: czym zastąpić nawozy azotowe? Jedną z odpowiedzi na to pytanie są bakterie wiążące azot atmosferyczny. Jakie płyną korzyści z ich stosowania?
Rewolucja w rolnictwie – wykorzystanie bakterii do wiązania azotu atmosferycznego
Wiązanie azotu atmosferycznego przez bakterie umożliwia wykorzystanie jego zasobów, które znajdują się w powietrzu i włączenie go do związków organicznych. W czasie samego procesu następuje redukcja cząsteczek azotu do jonów amonowych, które wykorzystywane są do syntezy związków organicznych. W czasie tego procesu wykorzystywany jest wytwarzany przez bakterie enzym nitrogenaza. U bakterii symbiotycznych roślin motylkowych zawiera on atomy molibdenu. Wolnożyjące bakterie wiążące azot z powietrza zawierają w cząsteczce nitrogenazy cząsteczki innych metali, np. wanadu lub żelaza.
Nawozy z natury, czyli bakterie azotowe jako alternatywa dla tradycyjnego nawożenia azotem
Bakterie wiążące azot atmosferyczny dzielimy na trzy grupy. Do pierwszej zaliczamy symbiotyczne bakterie azotowe, które mogą wiązać azot jedynie w stanie symbiozy z roślinami. Do tej grupy zaliczamy bakterie brodawkowe, które bytują swobodnie w glebie, jednakże nie mogą wtedy wiązać azotu. Kolejna grupa obejmuje bakterie wolnożyjące. Żyją one w glebie lub w bezpośrednim sąsiedztwie korzeni roślin. To tam prowadzą wiązanie azotu, który do roślin trafia zazwyczaj po obumarciu ich komórek. Trzecia grupa obejmuje endofity bakteryjne, które żyją we wnętrzu tkanek roślinnych i tam się rozmnażają. Umożliwiają one nie tylko efektywne nawożenie azotem roślin, ale także wspomagają wzrost roślin na inne sposoby.
Przykładem są endofityczne bakterie produkujące azot w formie amonowej należące do gatunku Methylobacterium symbioticum SB0023/3 T , które są składnikiem preparatu BlueN®. Jego skuteczność została potwierdzona badaniami ścisłymi, a także , tylko potwierdza pozytywne opinie użytkowników.
Ekologiczne nawożenie azotem – prawdziwa moc natury potwierdzona badaniami
Badania potwierdzają, że bakterie azotowe, jakimi są endofity Methylobacteriumsymbioticum SB0023/3 T mogą dostarczyć co najmniej 30 kilogramów azotu na hektar. Jest to ekwiwalent 100 kg saletry amonowej. Dzięki temu można ograniczyć stosowanie nawozów azotowych, zarówno mineralnych jak i naturalnych. Mało tego, dzięki temu, że te endofity wiążą azot z powietrza i udostępniają go roślinom, to związany przez nie azot nie zalicza się do puli dostarczanej z nawozami.
Ponadto endofity Methylobacterium symbioticum SB0023/3 T umożliwiają nawożenie ekologiczne, ponieważ azot pochodzi wyłącznie z naturalnego procesu wiązania. Ponadto można je stosować tam, gdzie obowiązuje zakaz stosowania mineralnych nawozów azotowych.
BlueN®– nowoczesne podejście do efektywnego nawożenia azotem
Produkt BlueN® jest jedną z odpowiedzi na to, jak ograniczyć zużycie azotu w różnego typu uprawach. Dzięki temu, że zawarte w nim endofity bakteryjne nie tworzą ścisłej symbiozy z określonymi gatunkami, można je stosować zarówno do nawożenia gatunków jednorocznych, jak i wieloletnich. Są to m.in. doskonałe bakterie na zboża, szczególnie te uprawiane na lżejszych glebach, gdzie azot z nawozów może szybko migrować poza zasięg korzeni. Bakterie te można stosować zarówno na wiosnę, jak i w przypadku ozimin jesienią, ponieważ bakterie te nie dostarczają formy azotanowej, która zmniejsza odporność roślin na przemarzanie.
Poznaj BlueN®
Wypełnij formularz, skorzystaj z oferty.